АЗОТНИ ТОРОВЕ

nitrogen fertilizers

Амониев нитрат
Техническа Спецификация

Амониевата селитра е най-разпространеният азотен тор за подхранване на всички видове култури с общо съдържание на азот 34%. Това е най-бързо действащият гранулиран азотен тор, подходящ за всякакви видове подхранване.

Благодарение на усвоимата си форма след попадане в почвата бързо се разгражда и осигурява на растенията азотна храна. При усвояването на амониевия нитрат от почвата, формата му се променя своевременно, този процес лесно се регулира, като се вземат предвид почвено-климатичните условия и времето на внасяне на продукта.

Изследванията, направени чрез изотопни методи, показват, че от 35% до 50% от вложения азот с торовете обикновено се използва от растенията. Около 20–30% от азота в тора се имобилизира от почвените микроорганизми. може да се използва като лабораторен реагент, в селското стопанство и градинарството като тор с високо съдържание на азот. Амониевият нитрат се използва в студени опаковки и смеси за замразяване поради ендотермичния си процес на хидратиране. Амониевият нитрат се използва и в пиротехника, хербициди и инсектициди. Амониевият нитрат е силен окислител и може да бъде експлозивен или силно реактивен при контакт с други химикали. Изисква се изключително внимание при използване и безопасно съхранение на този продукт.

NB: Поради високата концентрация на амониев нитрат в този продукт, това прави продукта много опасен и опасен, така че за много високи поръчки ще се нуждаем от повече проверка на купувача и за какво искат да използват продукта.

Предимства

Следното се наблюдава при липса на достатъчно азот в растенията:

  • Забавен растеж;
    Първоначална бледозелена, жълто-зелена и дори жълта листа с последващо покафеняване и умиране на листата;
    Ниска устойчивост на абиотичен и биотичен стрес;
    Преждевременно узряване;

Излишният азот:

  • Ускорява растежа, листата се разрастват буйно и придобиват тъмнозелен цвят;
    Вегетационният период се удължава;
    Натрупват се излишни нитрати и протеини;
    Растенията стават неустойчиви на болести, замръзване и суша;
    Влошават се технологичните качества и вкусовите качества на продукцията;

От горното можем да видим, че много ниските количества азот и много високите количества азот в растенията могат да имат положителни и отрицателни ефекти, така че, моля, опитайте се да поддържате по-балансирано количество азот, така че качеството на вашите култури да не се влоши.

Номер на митническата тарифа

3102309000

техническа характеристика

Отговаря на изискванията на Регламент 2003/2003 относно минералните торове с високо съдържание на азот.

ПАРАМЕТЪРНОРМАХармонизиран аналитичен стандарт
Общ азот (N), %34.4 ± 0.6БДС EN 15750; БДС EN 15476
Нитратен азот, %17.0 ± 0.6БДС EN 15750; БДС EN 15475; БДС EN 15476
Амонячен азот, %17.0 ± 0.6БДС EN 15475
Вода, макс., %0.6БДС ЕN 13466-1
Неорганична добавка (MgO), %0.3 – 0.5БДС ЕN 15960; БДС ЕN 16198
рН на воден разтвор при 200С*мин. 4.5Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод 4
Хлор (като Cl-), mg/kg, макс. *200Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод  6
Мед (Cu), mg/kg, макс. *10Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод  7
Задържане на масло, %, макс. *4Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод  1,2
Combust. Comp. (as С), %, max. *0.2Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод 3
Гранулометрия: гранули 1-4 mmмин. 95Регул. 2003 / 2003, App. 3, метод  5; БДС ЕN 1235
гранули под 1 мммакс.5
гранули под 0.5 мммакс. 3

* Параметрите се определят веднъж на всеки 3 месеца.

urea ammonium nitrate

Урея амониев нитрат
Техническа Спецификация

Продуктът е познат и широко използван в земеделското производство на най-развитите страни в Европа, Северна и Южна Америка от много години. Разтворите за течни торове и течните торове са популярни в много области, защото са безопасни за работа, удобни за смесване с други хранителни вещества и химикали и се прилагат лесно

Урея амониев нитрат е най-прецизното решение за подхранване с азот. Подходяща за почти всички видове култури, амониевият нитрат е универсално решение за съвременните фермери.

Урея амониев нитрат е с общо съдържание на активно вещество 32%. Може да се прилага през цялата вегетация. Поради специфичните си качества може да се прилага при посевно подхранване, за вегетативно приложение и за коригиращо подхранване. Въпреки че UAN е отличен източник на азотно хранене за растенията, тъй като половината от общия азот присъства като урея, може да се наложи допълнително управление, за да се избегнат летливи загуби. Когато UAN остане на повърхността на почвата за продължителни периоди (няколко дни), почвените ензими ще превърнат уреята в амоний (NH₄+), част от който може да се изпари като газ амоняк.

Използването на карбамид амониев нитрат трябва да става при точно определени метеорологични условия и стриктно спазване на препоръчителната торова норма. Точната технология на нанасяне е от изключителна важност с цел избягване на изгаряния.

Предимства

Като следствие от своите специфични физични и химични свойства, карбамидният амониев нитрат има много предимства:

  • Съдържа три форми на азот — амидна, амониева и нитратна, което предполага по-равномерно и непрекъснато доставяне на активното вещество и намалява процента на денитрификация;
  • Значително по-ниски загуби от излитане дори при липса на оптимална влага поради незначителното изпарение поради съставната му формула и високото специфично тегло — загубите на азот с около 30% по-малко по отношение на амониевия нитрат и уреята;
  • По-равномерно и качествено разпръскване и по-бърз ефект от торенето;
  • Максимално използване на активното вещество дори при висока температура без необходимост от заравяне в почвата;
  • Неутралност по отношение на окислението на почвата. Уреята, която под въздействието на уробактериите в почвата се амонифицира до амониев карбонат предизвиква алкална реакция и неутрализира киселата реакция на нитратния азот
  • Запазва качествата си независимо от времето на съхранение;
  • Реализира се икономия до 10 % от хербицида при комбинирано внасяне с хербициди, при това без използването на прилепители. Сместа от карбамид амониев нитрат и хербициди е с ниска степен на фитотоксичност, което я прави приложима във всички фази на растежа;
  • Може да се комбинира с мерките за растителна защита и е съвместим за използване и при капково напояване и всякакви видове напоителни системи, без да запушва филтрите и частите на системата.

Въпреки всички предимства, продуктът трябва да се борави правилно, както е показано по-долу;

  • Пазете от топлина / искри / открит пламък / горещи повърхности – Не пушете.
    Вземете всички предпазни мерки, за да избегнете смесване с горими вещества.
    Носете защитни ръкавици / защита за очи / защита за лице.
    ПРИ ПОПАДАНЕ В ОЧИТЕ: Изплакнете внимателно с вода в продължение на няколко минути. Свалете контактните лещи, ако има такива
    лесно се прави – продължете да изплаквате.
    Ако дразненето на очите продължава: Потърсете медицински съвет/помощ.
  • Съхранение и транспортиране:  Може да се съхранява и транспортира в цистерни и съдове от неръждаема стомана или изкуствени материали, които са в добро работно състояние
    Изхвърляне: Изхвърлете съдържанието / контейнера в съответствие с местните / национални разпоредби

Номер на митническата тарифа

3102800000

Техническа Спецификация

ПАРАМЕТЪРНОРМАХармонизиран аналитичен стандарт
Общ азот (N), %32.0 ± 0.6БДС EN 15750
Амонячен азот, %8.0 ± 0.6БДС EN 15475; БДС EN 15604
Нитратен азот, %8.0 ± 0.6БДС EN 15750; БДС EN15604; БДС EN 15475
Амиден азот, %16.0 ± 0.6БДС EN 15604
Свободен амоняк, ppm*max 1000БДС 1378 т.3.3
Инхибитор на корозия, ppm *100-140Според метода на доставчика

* Параметрите не се изискват съгласно Регламент 2019 / 1009. Определят се при поискване.

nitrogen fertilizers

Урея
Техническа Спецификация

Карбамидът е азотен тор с високо съдържание на активно вещество – 46%. Химическата формула на карбамида е близка по състав до органичния състав на карбамида, което също осигурява редица предимства при масовото използване за хранене на култури.

Взаимодействието на тора с почвената среда протича по съвсем различен начин в сравнение с амониевия нитрат. При отделянето на активно вещество от уреята, за да стигне до най-достъпната за растенията форма, азотът преминава през трите най-значими процеса, свързани с неговото улавяне и фиксиране. Някои от процесите са чисто химични, други са биологични или физични.

След като уреята попадне в почвата, тя се разтваря от почвената влага, след което част от нея преминава през процеса на нитрификация и се получава нитратен анион (NO3-), който е достъпна за растенията храна. Друга част от продуктите попадат в микроорганизмите и захранват техните метаболитни процеси, след измирането на тези микроорганизми преминава процес на амонификация, последван отново от процес на нитрификация, при който се получава хранителната форма на азота.

Това обуславя по-равномерното протичане на процесите, при които уреята постепенно предава активното си вещество в почвата на растенията.

Предимства

Химическата формула на карбамида е близка по състав до органичния състав на карбамида, което също осигурява редица предимства при масовото използване за подхранване на културите.

Номер на митническата тарифа

3102101000

техническа характеристика

СъставНорми
1. Общо съдържание на азот46.0% ± 0.6%
2. Амиден азот46.0% ± 0.6%
3. Биуретмакс. 1.2%
4. водамакс. 0.6%
5. Гранулометрия от 2 to 5 mmмин. 95%

Той отговаря на изискванията на Регламент 2019/1009 относно ЕО торовете.